Ekonomi

MÜSİAD SAMEKS kasımda 53,1 puana geriledi

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS) kasımda bir evvelki aya nazaran 0,5 puan azalarak 53,1 puan oldu.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS’in Kasım 2022 sonuçları açıklandı.

Buna göre, kasım ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,5 puan azalmasına karşın 53,1 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü.

Bu dönemde önceki aya göre 1,1 puan artış kaydederek 59,1 seviyesine ulaşan Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, üst üste 16’ncı ayında referans bedel üzerinde yer alarak müspet imgesini sürdürdü.

Aynı periyotta Hizmet Bölümü SAMEKS Endeksi ise evvelki aya nazaran 1,0 puan ivme kaybetmesine rağmen 50,8 puanlık düzeyiyle kesimdeki büyümenin devam ettiğini işaret etti.

Hizmet dalında gözlenen gerilemede girdi alımlarının artış suratının evvelki aya kıyasla sürat kaybetmesi tesirli olurken, sanayi kesiminde gerçekleşen artışta ise yeni siparişlerin canlı görünümünün tetiklediği üretim artışı belirleyici oldu.

Her iki kesimde de istihdam alt endeksinin referans paha üzerinde gerçekleşmesi, yılın 3’üncü çeyreğinde artış suratı düşen istihdam göstergelerinin tekrar müspete döndüğüne dair olumlu sinyaller verdi.

Bu gelişmeler sonucunda evvelki aya nazaran 0,5 puan azalmasına rağmen 53,1 düzeyinde gerçekleşen mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, yılın dördüncü çeyreğine dair müspet görünümünü sürdürerek, ekonomik aktivitedeki canlılığın kasım ayında da devam ettiğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu