Haber

Katar, 2026’dan itibaren Almanya’ya doğal gaz tedarik edecek

Katar devlet doğal gaz şirketi QatarEnergy, 2026 yılından itibaren 15 yıl müddetle Almanya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç etmek için ABD’li güç şirketi ConocoPhillips ile mutabakat imzaladı.

Katar devlet petrol ve doğal gaz şirketi QatarEnergy, ABD’li enerji devi ConocoPhillips ile Almanya’ya 2026 yılından itibaren en az 15 yıl müddetle sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç etmek için muahede imzaladı. Mutabakat kapsamında Katar’ın ana sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıvı gaz üretim merkezi Ras Laffan’dan Almanya’nın LNG terminali Brunsbuettel’e yıllık 2 milyon ton LNG tedarik edilecek. Katar Güç Bakanı ve QatarEnergy CEO’su Saad al-Kaabi, ConocoPhillips CEO’su Ryan Lance ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Katar, siyaseti ticaretten ayırıyor. Bugün bir ABD şirketi ile Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz satışı için anlaşma imzalandı” diye konuştu. Muahedenin Almanya’nın uzun vadeli enerji güvenliğine katkıda bulunacağını belirten Bakan Saad al-Kaabi, “Almanya, Avrupa’daki en büyük gaz pazarını temsil ediyor. Biz de (Almanya’nın) güç güvenliğini desteklemekte kararlıyız” ifadelerini kullandı. Al-Kaabi, daha fazla tedarik için diğer Alman şirketleriyle görüşmelerin de devam ettiğini kaydetti. ConocoPhillips CEO’su Lance ise anlaşmayı “dünya güç güvenliğine hayati bir katkı” olarak nitelendirdi.

Avrupa’daki enerji krizi

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın ardından doğal gaz akışını önemli ölçüde azalttığı Avrupa ülkeleri, alternatif tedarik yollarına yönelmişti. Ukrayna’daki savaştan evvel doğal gaz muhtaçlığının yarısından fazlasını Rusya’dan sağlayan Almanya, Ağustos ayının sonundan bu yana Rusya’dan gaz almıyor. Berlin idaresi, Rus gazına bağımlılığı azaltmak için 5 sıvılaştırılmış doğal gaz terminali inşa ederken, birincisinin kısa mühlet içinde hizmete girmesi bekleniyor. Almanya’nın mevcut gaz arzının çoğu Norveç, Hollanda ve Belçika’dan geliyor. – DOHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu