Ekonomi

İngiltere’de elektrikli araç satışları rekor seviyeye yükseldi

İngiliz Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği’nin (SMMT) Mart ayı verilerine göre ülkede araç satışları art arda 8’inci ayda yüzde 18,2 arttı.

Geçen ay toplam 287.825 yeni araç satılırken, 2023’ün ilk çeyreği bu büyümeyle 2019’dan bu yana en güçlü performansın görüldüğü dönem oldu. Bu dönemde toplamda 2,7 milyar lira değerinde yarım milyona yakın araç satıldı.

Toplam satışların yüzde 56,3’ünü konvansiyonel yakıtlı araçlar oluşturdu.

Elektrikli araç satışları ise Mart ayında aylık bazda yüzde 18,6 büyüyerek tarihin en iyi performansını sergiledi. Geçen ay İngiltere’de 46.626 elektrikli araç satıldı. Elektrikli araç pazarının büyüklüğü yüzde 16,2 ile neredeyse hiç değişmedi.

Hibrit satışlar yüzde 11,8

Plug-in hibrit araç satışları da mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 arttı.

SMMT Genel Müdürü Mike Hawes, verilerle ilgili yaptığı değerlendirmede, Mart ayındaki performansın yılın geri kalanında belirleyici olduğunu ve şubeye güven vereceğini belirterek, “8 aydır üst üste büyüme gösteren otomotiv sektörü toparlanıyor. ve ekonomik büyümeyi destekliyor.Aylık en iyi performansın sıfır emisyonlu araçlarda olması, tüketicinin tercihinin bir göstergesi ancak elektrikli araç hedeflerine ulaşılacaksa altyapı yatırımlarının da aynı şekilde artması gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu